2019 CONTEST RESULTS

MA NATIONALS

Varsity Golden Motion

1st Place Team Overall

National Champion Medium Team

Golden Motion Officers

2nd Place Team Overall

1st Place Medium Team

NXT LVL Hip-Hop Crew

6th Place Team Overall

National Champion Co-Ed Team

Solos

Senior 15-16 3rd Runner Up - Lily Coatney

Senior 15-16 5th Runner Up - Ellen Ayers

Senior 17-18 5th Runner Up - Baylie Levy

Birdville Dance Teams - Kelsey Michelson Sportsmanship Award (voted on by other competing teams)

USASF WORLDS

SPIRIT CELEBRATION WORLDS BID CONTEST

WORLDS

Senior Small Lyrical/Contemporary Finalist

SPIRIT CELEBRATION

Partial Paid Bid - Senior Small Lyrical/Contemporary

Partial Paid Bid - Senior Small Jazz

Top 2 scoring dances in all of dance portion of competition

Grand Dance Champion (top scoring dance of weekend)

MA STATE (Klein Oak)

Varsity Golden Motion

1st Place Team Overall

1st Place Medium Team

High Point in all 4 dances

Choreography Award in all 4 dances

Technique Award in all 4 dances

Judges Award in Team Pom

Golden Motion Officers

1st Place Team Overall

1st Place Medium Team

Choreography Award in all 3 dances

Technique Award in all 3 dances

JV Belles

6th Place Team Overall

1st Place JV Team

High Point in all 4 dances

Choreography Award in all 4 dances

Technique Award in all 4 dances

Solos

Senior 15-16 3rd Runner Up - Annah Lee

 

Varsity Golden Motion

1st Place Team Overall

1st Place Medium Team

High Point in all 4 dances

Choreography Award in all 4 dances

Technique Award in all 4 dances

Judges Award in Team Hip-Hop and Lyrical

Golden Motion Officers

2nd Place Officer Line Overall

1st Place Medium Officer Line

High Point in all 4 dances

Choreography in all 4 dances

Technique Award in all 4 dances

 

JV Belles

5th Place Team Overall

1st Place JV Team

High Point in all 4 dances

Choreography Award in all 4 dances

Technique Award in all 4 dances

Judges Award in Pom

NXT LVL Hip-Hop Crew

9th Place Team Overall

1st Place Co-Ed Team

High Point in all 4 dances

Choreography Award in all 4 dances

Technique Award in all 4 dances

MA GRAPEVINE

Solos

Senior 15-16 3rd Runner Up - Hailee Fairbanks

Junior 4th Runner Up - Claire Anstey

© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com